Thin Client

İnce istemci yada thin client, merkezi bir sunucuya bağlanarak bu sunucu üzerinde oturum açmaya ve program çalıştırmaya yarayan kullanıcı terminalidir. Sunucu tabanlı bilgi işlem olarak adlandırılan bu yapıda bütün uygulamalar sunucu üzerinde çalışır. İnce istemcilerin işlevi klavye ve fare üzerinden gelen girdileri sunucu üzerinde çalışan programa iletmek ve oradan gelen görüntü bilgilerini terminal ekranına yansıtmaktır. Bu yapıda bütün veri ve yazılımlar sunucu üzerinde bulunduğundan istemci tarafına program yüklemeye gerek yoktur.
Üzerinde yerel internet tarayıcı (local browser) bulunan ince istemcilerle web tabanlı programları çalıştırmak ve internette gezinmek de mümkündür.
İnce istemciler (thin client), soğutucu fan, disk, CD-ROM ve disket sürücü gibi hareketli parça taşımayan çok küçük boyutlu tümleşik donanımlardır. Genellikle bütün bağlantı uçlarını, işlemci, bellek, görüntü ve ağ birimlerini üzerinde bulunduran özel tasarımlı bir anakarta sahiptirler. Kendi iç yazılımının ve kullanıcı ayarlarının tutulduğu bir kalıcı bellek birimi (flaş bellek) olan ince istemcilerin PCI, mini-PCI yada PC Card genişleme yuvası ve akıllı kart birimi bulunan modelleri de vardır.

İnce İstemci Kullanmanın Avantajları
-Düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti
-Bakım-Onarım Giderlerinden Tasarruf
-Daha Uzun Kullanım Ömrü
-Enerji Tasarrufu
-İşletme Giderlerinden Tasarruf
-Kullanım Kolaylığı
-Hızlı Kurulur
-Hızlı Açılır Hızlı Kapanır
-Çoklu ve Uzaktan Erişim Sağlar
-Sessiz ve Ergonomiktir
-Sıfıra Yakın Bakım Maliyeti
-Donanım Bakım Gereksinimi
–Yazılım Bakımı yada Güncellemesi Gerekmez
-İşletim Sistemi yada Disk Sorunları Yaşanmaz
-Virüs Bulaşmaz
-Yedekleme Yapmak Gerekmez
-Kullanıcı Cihazında Veri Tutulmaz
 

Paylaş:

10

Sektördeki yıl

#
20

Türkiye çapında ortaklar

13

Tedarikçi

680

Başarılı projeler